NKF på Ultima 2025

11. september 2025

Ultima alternativ

Foto: Ultima

Foto: Ultima

Sammen med Global Oslo Music, Nansen Fredssenter og Nasjonalmuseet inviterer Norsk Komponistforening til folkedialog og John Cages "Lecture on the Weather" (1975) på Nasjonalmuseet.

Ultima går av stabelen 11.-20. september med nyskapt musikk og lydkunst fra hele verden. Vi i NKF er glade for å løfte frem fokuset på dialog, refleksjon og kulturelt mangfold. Arrangementet er utviklet i samarbeid med Global Oslo Music, et kunstnernettverk grunnlagt i 2008, som fremmer kulturelt mangfold i Norge. Grunnlegger Malika Makouf Rasmussen, som mottok Komponistforeningens likestillings- og inkluderingspris i 2024, vil være moderator for folkedialogen.

Vi som kommer utenfra, har ofte blitt henvist til et venterom under påskudd om at å få forme og innta våre plasser tar tid. Vi har blitt bedt om å tie, holde oss i ro og ikke gjøre for mye ut av oss. Dette aksepterer jeg ikke på noen måte, ikke én eneste gang til vil jeg høre dette - nå gjør vi hva vi vil, hvor vi vil og når vi vil! Malika Makouf Rasmussen fra takketalen for NKF likestillingspris

Folkedialog er en åpen og tilrettelagt samtaleform med fokus på aktiv lytting og personlige erfaringer. Metoden, utviklet ved Nansen Fredssenter, legger til rette for refleksjon over komplekse eller konflikttunge temaer. Her fasiliteres den i samarbeid med Nasjonalmuseet.

Lecture on the Weather

Cage spør i verket om hvilke visjoner som kan inspirere til refleksjon og handling. Visjoner er viktige, mener han – særlig når verden vakler. Når korrupsjon rår, kompleksitet overvelder, maktbegjær skaper krig og rettferdige initiativer kveles; når flokkmentalitet vinner fordi det er lettere enn å stå alene; når informasjonskaos undergraver selvtiliten og frykt forvandler det ukjente til fiende.

Dette var Cages tanker for femti år siden – men gjelder ikke mange av utfordringene fortsatt i dag? Både verket og folkedialogen som følger, dreier seg om hvordan vi kan finne inspirasjon til å forme fremtiden.

Medvirkende

Kunstnerne som deltar i arrangementet har bakgrunn fra blant annet musikk, visuell kunst, tekstil, antropologi og aktivisme. Mange arbeider med deltagende formater, improvisasjon og tverrfaglige uttrykk. Felles for dem er et sterkt engasjement for identitet, tilhørighet, minoritetserfaringer og sosial rettferdighet.

Medvirkende
Aidan Moesby, Damien Ajavon, Evelina Petrova, Ibou Cissokho, Jannik Abel, Kaveh Mahmudiyan, Lotte Konow Lund, Michelle Tisdel, Ombeline Chardes, Samir M´Kadmi, Sudeshna Bhattacharya, Tebrizli Memmed Rza, Dialogfasilitatorer, Christiane Seehausen og Astrid Folkedal Kraidy,

Moderator

Malika Makouf Rasmussen

En spesiell takk til

Ed McKeon, Laura Kuhn og John Cage Trust

Tidspunkt og sted
20. september kl 13-15 på Nasjonalmuseet

Folkedialogen vil bli holdt på norsk.

Ultima 11.-20. september

Hele tjueen nye verk skal urfremføres eller vises for første gang i Norge. Tolv av disse er bestilt av Ultima, og elleve verk får sin verdenspremiere under festivalen. Tretten av verkene er laget av norske komponister.

Publikum kan oppleve alt fra performance og lydinstallasjoner til instrumentalmusikk, musikkteater, ballett og opera.
Se hele programmet her.