Illustrasjonsbilde fra huskonsert under Ultima 2026 © Nabeeh Samaan

© Nabeeh Samaan

Vi trenger bedre arenaer for ny musikk og det frie kunstfeltet

16. oktober 2026

Vi har gitt innspill til regjeringens arbeid med en nasjonal strategi for kulturarenaer.Der etterlyser vi bedre produksjons- og visningsarenaer for det frie kunstfeltet, flere muligheter for samarbeid på tvers av kunstformer og etablering av en nasjonal scene for samtidsmusikk.

I høringsinnspillet understreker vi at det frie kunst- og kulturfeltet ofte mangler egnede lokaler til prøver, produksjon og formidling. Vi mener derfor at strategien må prioritere rimelige og fleksible arenaer, flerbruk og deling av ressurser. Kunstnere og kunstnerstyrte miljøer må også få en tydelig rolle i utviklingen av nye kulturarenaer.

Vi fremhever særlig behovet for en nasjonal scene for samtidsmusikk, i tråd med anbefalingene i NOU 2025: 7 Musikklandet. Scenen bør være både produksjonsarena, konsertscene, utviklingslaboratorium og kompetansesenter, med et tydelig mandat for samarbeid med musikkmiljøer over hele landet.

NKF mener en slik scene kan etableres gjennom gjenbruk eller ombygging av eksisterende lokaler. Det avgjørende er å sikre langsiktig finansiering, kunstnerisk selvstendighet og forutsigbare rammevilkår.

Vi ber regjeringen sette av midler i statsbudsjettet for 2028 til å starte arbeidet med etableringen og sikre fremdrift i prosessen.

Les hele innspill til nasjonal strategi for kulturarenaer.